XII Festiwal Wysokich Temperatur
Sztuka pełna ognia | 21-23.06.2019
Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
ul. Traugutta 19/21 | Wrocław
21 czerwca we Wrocławiu wystartowała dwunasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako „od kuchni”.
„Sztuka pełna ognia” to hasło tej edycji Festiwalu, przyświecające artystom i uczestnikom, którzy spotkają się na licznych pokazach, pasjonujących warsztatach oraz interesujących wystawach. Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu prezentowali swoją twórczość i umiejętności aż przez trzy czerwcowe dni. Było naprawdę gorąco!
PROGRAM XII FESTIWALU WYSOKICH TEMPERATUR 2019 (pdf)
SEKCJA: METAL
Tworzenie rzeźb z lanego metalu jest procesem niezwykle złożonym i długotrwałym. Widowiskowe pokazy odlewania żeliwa, brązu czy aluminium są właściwie zwieńczeniem kilkutygodniowej pracy, na którą składa się szereg działań. W czasie Festiwalu Wysokich Temperatur, niemalże do minimum skrócimy czas przygotowań tak, by każdy z uczestników mógł prześledzić proces powstawania dzieła osobiście oraz stać się częścią magicznego, kolektywnego doświadczania, które na długo pozostaje w pamięci. Wyjątkowi goście odwiedzą w tym roku festiwalową sekcję metalu. Amerykańska artystka, Tamsie Ringler, zaprosi uczestników na performance z wykorzystaniem płynnego żeliwa pt. Ogrodzeni, w którym poruszy problem podziałów, ograniczania dostępu. David Lobdell, profesor New Mexico Highlands University (USA) rozgrzeje publiczność plenerowym pokazem odlewania żeliwa z jednego z pieców wybudowanych we wrocławskiej ASP oraz zbuduje „Piec wiadomości”, który będzie spełniał marzenia. Znany z poprzednich edycji festiwalu, Andy Griffiths, wraz ze swoimi studentami, przygotuje ognisty performance, a Noah Kirby z Washington University (USA) przeprowadzi warsztaty tworzenia płaskorzeźb z żeliwa. Intrygująco zapowiada się wydarzenie przygotowywane przez wrocławskich studentów z Koła Naukowego Rzeźby i Działań Przestrzennych. Podczas swojego eksperymentalnego pokazu gorącym metalem wypełnią formę w kształcie kwiatu paproci, który, zgodnie z legendą, obdarza bogactwem, siłą i mądrością. Natomiast w trakcie pokazu „Warzywa na gorąco” płynne aluminium zostanie wlane do różnych warzyw i owoców – melonów, dyni czy arbuza. Wydobyte z ich wnętrza rzeźby zostaną rozdane publiczności. Dla uczestników FWT przygotowane zostały także różnorodne warsztaty, w ramach których będzie można samemu zmierzyć się z metalem – wykonać małe formy rzeźbiarskie zarówno z aluminium, brązu, jak i z żeliwa oraz przyjrzeć się procesowi tworzenia biżuterii.
SEKCJA: SZKŁO
W sekcji szkła, podczas działań w hucie, uznani na świecie twórcy – Brent Cole (USA), Eirin Bjørsland Hansen (Norwegia) i Agâh Barış Can Aksakal (Turcja) – zaprezentują unikalne metody ręcznego formowania szkła na gorąco. Po kilkuletniej przerwie, gościem festiwalu będzie ponownie mistrz unikatowych, hutniczych technik szklarskich — Martin Stefanek (Czechy). Przy tworzeniu obiektów na pograniczu naczynia i rzeźby, razem ze swoim zespołem hutników, zabierze nas w historyczną podróż po różnych motywach zdobniczych stosowanych dawniej we wzornictwie szklarskim. W płomieniach palników pracować będą twórcy neonów, Jörg Hanowski (Niemcy) oraz Kamila Mróz (Polska), pierwsza polska autorka rzeźb wykonanych w technice światła plazmowego. Gorąco będzie także na dziedzińcu podczas pokazów dmuchania szkła przy piecu plenerowym, wykonanym przez Koło Naukowe Studentów Katedry Szkła. Zainteresowanych powstawaniem witraży w technikach klasycznych zapraszamy na pokaz Ryszarda Więckowskiego oraz Katarzyny Pyki (Polska), a bardziej dociekliwych na obserwację próby zrekonstruowania warsztatu średniowiecznego witrażysty – Marcina Czeskiego (Polska).
„Zapalonym” do działań ze szkłem na gorąco polecamy warsztaty palnikowe, piecowe oraz pâte de verre. Dla ochłody odbędą się natomiast warsztaty grawerskie, szlifierskie, malowania pod szkłem, redesign, tworzenia autorskich szklarni i biżuterii ze szklanych koralików.
SEKCJA: CERAMIKA
Również w sekcji ceramicznej będzie gorąco. Grupa artystów oraz studentów z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych wraz z zaproszonymi, międzynarodowymi gośćmi po raz dwunasty uchyli rąbka tajemnicy technik wykonywania ceramiki. W tym roku wrócimy do korzeni. Odwiedzający nas po raz pierwszy koreański artysta Hyang Jong Oh, zaprezentuje tradycyjną technikę budowania monumentalnych naczyń Ongii. Wart uwagi będzie pokaz ceramików z KERAMIKUM (CZ), którzy zrekonstruują na naszych oczach XVI-wieczną japońską technikę kuro raku przy użyciu replik oryginalnych narzędzi. Ponownie gościć będziemy artystów z Garncarni, którzy zaproszą nas do wspólnego toczenia na tradycyjnych kołach garncarskich, bez użycia elektryczności. Nie zabraknie jednak także współczesnych akcentów. Pracownia Projektowania Ceramiki Użytkowej zaprezentuje możliwości druku 3D w ceramice. Kay Aplin i Joseph Young (UK) stworzą zaskakujące połączenie ceramiki i dźwięku we ramach wspólnego performance’u, a Galeria Neon wypełni się współtworzoną przez widzów instalacją grupy Doreuldakta Project (Korea Południowa). Pomiędzy tradycją a nowoczesnością spotkamy się z Samuelem Chungiem (USA), który w innowacyjny sposób wykorzysta popularne techniki toczenia. Tymczasem artysta Jason Hess (USA) przeprowadzi wypał pieca typu Train Kiln, który jest najbardziej popularnym typem urządzenia do wypalania ceramiki drewnem na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych. Widzowie mogą, jak zawsze, liczyć na stałe punkty programu – rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu na Czarkę Ceramiczną pt. „Szósta czarka”, warsztaty dla dzieci i dorosłych, akcję charytatywną Empty Bowls oraz widowiskowe wypały ceramiki na świeżym powietrzu. Czekamy na Was i rozgrzewamy piece!
Co jeszcze? Dla naszych gości przygotowaliśmy również pokazy audiowizualne, wystawy, konferencję naukową oraz zabawy dla całych rodzin.
#fwt2019 | #fwt | #festiwalwysokichtemperatur
***
Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach Festiwalu są dla uczestników bezpłatne.
Więcej: www.festiwalwysokichtemperatur.pl
***
Organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansowany przez Miasto Wrocław.