O festiwalu

Festiwal Wysokich Temperatur jest jedyną w Polsce otwartą imprezą artystyczną, podczas której artyści z całego świata dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi pasjonatami "sztuki na gorąco", pokazując publiczności swoją pracę "od kuchni". Wydarzenie ma miejsce w pracowniach i ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Co roku w warsztatach, pokazach, wykładach i konkursach w ramach wydarzenia bierze udział kilka tysięcy osób. 

W Festiwalu uczestniczyli między innymi tacy międzynarodowi artyści:

Livio Serena, szkło (Włochy),  Seung Woog Kim, (Korea Południowa) ceramika, Pam Brown, rzeźba/metal (Wielka Brytania), Ed van Dijk, szkło (Holandia), Kati Kerstna, szkło (Estonia) , Petr Novotny, szkło (Czechy), Martin Janecky, szkło (Czechy) , Rick Batten metal/rzeźba (USA), , Casey Westbrook, rzeźba/metal(USA), Sylwester Ambroziak, rzeźba, Martin Stefanek, szkło, (Czechy), Simon Eccles, szkło (Wlk. Brytania), Andy Griffiths, rzeźba/metal (Walia), Jack Gron, rzeźba/metal (USA), James Wade, rzeźba/metal (USA), Jörg Hanowski, szkło (Niemcy), Wayne Potratz, rzeźba/metal (USA), David Lobdellrzeźba/metal (USA).

W 2014 roku Festiwal został nominowany do Wrocławskiej nagrody kulturalnej "Warto", kilkakrotnie był częścią "Nocy Muzeów". 

"Podczas Festiwalu dochodzi do integracji różnych dyscyplin artystycznych. Okazuje się, że choć tworzymy z innych materiałów, mamy wspólny mianownik – wysoką temperaturę. Praca z ogniem jest bardzo wymagająca i wyczerpująca, ale daje dużo satysfakcji i często niepowtarzalne rezultaty.”

„Bardzo ważna jest dla nas możliwość konfrontacji z widzem. Wrocławianie przychodzą na Festiwal całymi rodzinami i mamy już stałych bywalców. Z dużym zaciekawieniem przyglądają się naszym działaniom, dopytują o szczegóły, biorą udział w warsztatach. Często są zaskoczeni, że gotowe prace, które widzą w galeriach musiały być poddane tylu skomplikowanym procesom.”

„Co roku zapraszamy nowych gości, również artystów, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z pracą z ogniem i „zarażamy” ich naszą pasją.”

Festiwal Wysokich Temperatur jest organizowany przez Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Wydział Malarstwa i Rzeźby, Wydział Ceramiki i Szkła.

12 edycja odbyła się 21-23 czerwca 2019. 

Dofinansowanie projektu w 2019 roku:

"Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury"

"Projekt współfinansowany przez Miasto Wrocław"