logo (2)
21-23.06.2019 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
pl_PL   en_GB   

Zapraszamy na panel dyskusyjny w Studio BWA w sobotę o 12.00

Zapraszamy na panel dyskusyjny „Art/Design/Przemysł – czyli co po ceramice…”. 

Podczas dyskusji prelegenci spróbują skonfrontować wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas studiów na ASP z oczekiwaniami i potrzebami rynku.

Otwarta rozmowa o granicach artystów, twórców i projektantów.

Organizacja pracy na co dzień, kompromisy i decyzje. Spróbujemy podzielić się doświadczeniami z kategorii zarządzania produktem w kontekście małej manufaktury, autorskich wyrobów i produkcji masowej w fabrykach. Stworzymy mapę punktów wspólnych i przeciwległych. Chcemy sprowokować dyskusję do zadawania pytań, m.in. czy warto studiować sztuki projektowe, szczególnie w zakresie ceramiki i szkła. Na ile uczelnia przygotowuje twórców do działania na rynku. 

Panel dyskusyjny „Art/Design/Przemysł – czyli co po ceramice…” 

Prowadząca: Magdalena Gazur 

Prelegenci:

·        Monika Patuszyńska 

·        Katarzyna Świętek 

·        Natalia Gruszecka 

·        Michał Rój 

sobota, 23.06, godz. 12.00–14.00 

Studio BWA, ul. Ruska 46a, II p. / 301 

Prelegenci:

Magdalena Gazur – absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie w Wolverhampton w Wielkiej Brytanii oraz studiów podyplomowych „Projektowanie Wzornicze w Zarządzaniu Rozwojem Nowego Produktu”. Od 2014 roku główna projektantka w Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” w Bolesławcu. Od 2012 roku wykładowca w Katedrze Działań Interdyscyplinarnych w Ceramice i Szkle. Jako twórczyni łączy rozmaite dziedziny sztuki projektowania, odnajdując swoje miejsce zarówno we współpracy z przemysłem, jak i autorskich oraz kuratorskich projektach artystycznych. 

Katarzyna Świętek – od 2008 roku zajmuje się promowaniem i wspieraniem branży projektowej. Stworzyła i przez 7 lat prowadziła Noc z designem (www.noczdesignem.pl), w ramach której organizowała wystawy, prezentacje, konferencje i debaty. Pomysłodawczyni projektów Design Udomowiony i Polski Stół (www.polskistol.com), do którego zapraszała producentów różnych branż. Razem z Oskarem Zięta jako kurator wyposażyła w krzesła – ikony polskiego designu – Bar Barbara we Wrocławiu (projekt „Usiądź po polsku”). W 2016, w plebiscycie „30 kreatywnych Wrocławia”, została nagrodzona w kategorii Design. Obecnie pracuje dla przemysłu meblarskiego, prowadzi projekty wzornicze i marketingowe.   

Monika Patuszyńska – absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu z 1999 roku, w latach 2008-2013 prezydent Międzynarodowego Sympozjum Ceramiki „Porcelana Inaczej”, w latach 2014-2016 Dyrektor Artystyczny Instytutu Dizajnu w Kielcach, od 2009 członek International Academy of Ceramics w Genewie, a od 2014 roku wykładowca School of Form w Poznaniu. Dwukrotna laureatka Stypendium Twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wielu innych nagród, między innymi: Master Prize, Prix Européen des Arts Appliqués w Mons, w Belgii, Prix de la Ville de Vallauris, XXIIème Biennale Internationale de Vallauris we Francji, Honorable Mention Award, 1st China Kaolin Grand Prix w Jingdezhen, w Chinach. Autorka wielu wystaw indywidualnych i uczestniczka wystaw zbiorowych, autorka wykładów i warsztatów w wielu prestiżowych ośrodkach związanych z ceramiką. 

Natalia Gruszecka – absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła ASP we Wrocławiu. Od 2012 roku prowadzi wraz z Jakubem Kwarcińskim studio projektowe i małą manufakturę ENDE. Studio ENDE ceramics zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem współczesnych wyrobów porcelany użytkowej. Projekty tworzone przez ENDE to przedmioty codziennego użytku, które łączą funkcjonalność, oryginalną formę oraz wysokiej jakości luksusowe materiały. Produkty projektowane przez Natalię Gruszecką i Jakuba Kwarcińskiego charakteryzuje zaskakująca kombinacja nowoczesnej formy, nawiązanie do dobrej tradycji polskiej porcelany i elegancji w detalu oraz dbanie o humorystyczne walory prac.   

Michał Rój – inż. architektury krajobrazu. Grafik i Projektant w fabryce porcelany Krzysztof.  Specjalizuje się w łączeniu techniki 3D i CNC z pracą modelarską. Pracuje nad minimalizacją czasu potrzebnego do otrzymania gotowego wyrobu. Autor licznych wdrożeń produkcyjnych, rozwiązań technologicznych i usprawnień w masowej produkcji porcelany.  

  ADP-01      01 Monika Patuszynska     Kasia_Świetek_foto  Natalia_Gruszecka  Magda_Gazur  Michał Rój