logo (2)
21-23.06.2019 / Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
pl_PL   en_GB   

Porcelain Vandals!

Projekt z pogranicza ceramiki, grafiki i street artu.

Porcelain Vandals! – paradoksalne połączenie delikatności i agresji, wyrafinowania i prostoty. Ideą projektu jest użycie delikatnego, szlachetnego tworzywa, jakim jest porcelana, w formie ulicznej vlepki. Materiał kojarzony z filigranowymi figurkami czy delikatną zastawą stołową występuje w niecodziennych, antagonistycznych okolicznościach – w przestrzeni miejskiej, gdzie bardziej naturalne zdają się być agresywne działania artystyczne z pogranicza wandalizmu. Porcelain Vandals! balansuje na krawędzi, skłaniając widza do samodzielnej oceny – gdzie przebiega granica między sacrum a profanum.

wandale

Parę słów o artystach zaangażowanych w projekt:

Mariusz Waras 'M-city'

Pochodzi z Gdyni. Malarz zewnętrzny, grafik, twórca i entuzjasta sztuki miejskiej. Doktor na Wydziale Malarstwa Gdańskiej ASP, asystent prof. zw. Jerzego Ostrogórskiego w pracowni dyplomowej. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów działający w przestrzeni miejskiej. Twórca kilkuset murali, które można zobaczyć w miastach całego świata. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Wielokrotnie nagradzany w konkursach.

 
 
Lat 29, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Pochodzący z Olsztyna, zamieszkały w Warszawie twórca, działający na obszarze streetartu, malarstwa, grafiki generowanej matematycznie, architektury, mody, technologii oraz dziedzin pośrednich lub pokrewnych. Wyspecjalizował się w wielodyscyplinowym kreowaniu abstrakcyjno-surrealistycznych kompozycji inspirowanych naturą, matematyką i miejscem w którym powstają. Realizuje murale, instalacje przestrzenne i świetlne, animacje, projekty modowe i prace studialne. W duecie DATAAURA tworzy wzorzyste ubrania z aplikacją rzeczywistości rozszerzonej. Praktykę architekta zdobywa współpracując z warszawską grupą CENTRALA. Jest autorem największego muralu w galerii Urban Forms w Łodzi oraz ornamentacji fasady kamienicy na starówce w Gdańsku.

Otecki

Autor licznych murali, ilustracji i grafik. Działający na styku dyscyplin artystycznych, chętnie ingeruje w przestrzeń miejską: malował m.in w Lille, Dreźnie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Łodzi i Warszawie. W swoich pracach odwołuje się do prastarej duchowości, mistyki, głębokiej więzi ze światem natury. Absolwent a obecnie pracownik Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych w Katedrze Grafiki Warsztatowej. Uczestnik wielu projektów, twórca wystaw i publikacji. 

Adam Makowczenko

Student II roku studiów licencjackich na kierunku Sztuka I Wzornictwo Ceramiki wrocławskiej ASP. Sztuki ceramiki uczy się w Pracowni Ceramiki Artystycznej prof. Przemysława Lasaka i w Pracowni Ceramiki w Architekturze pod przewodnictwem prof. Gabriela Palowskiego. W ceramice fascynuje go elastyczność materiału, jej złożoność i mnogość sposobów wykorzystania. Zajmuje się rzeźbą, grafiką, rysunkiem. W swoich działaniach często przemieszcza się na granicy różnych dziedzin plastycznych, mieszając je ze sobą.   

Ada Orkisz

Urodzona 1 maja 1991 w Kozienicach, jednak całym sercem oddana Częstochowie: swojemu miastu rodzinnemu. To tu stawiała swoje pierwsze kroki na niwie artystycznej.W 2010 roku zdała egzamin dojrzałościi, rozpoczęła naukę na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, na kierunku wzornictwo: projektowanie ceramiki. W lutym 2014 z sukcesem obroniła dyplom licencjacki i podjęła studia drugiego stopnia. W czasie studiów licencjackich, aktywny działacz Koła Naukowego przy Katedrze Ceramiki. Współodpowiedzialna min. za 2 wystawy Koła, w tym jedną wyjazdową w Bolesławieckim Ośrodku Kultury. Współorganizator cyklu wykładów Koła, prezentujący artystów związanych z ceramiką. Twórca na wielu płaszczyznach: oprócz ceramiki, żywo interesuje się fotografią, ilustracją i typografią. Nie boi się łączyć materiałów i technik, co daje zaskakujące rezultaty. Prywatnie poszukiwacz nowych wyzwań, entuzjastka jazdy rowerem i eskapad na dachach wrocławskich blokowisk. Lubi filozoficzne dywagacje na temat estetyki oraz różnic światopoglądowych.

 

oraz (po prostu) CEKAS

 

* Na Porcelain Vandals! zapraszamy już w piątek, 16.05.2014r. o godzinie 20-tej, po oficjalnym otwarciu Festiwalu. Miejsce – oczywiście ASP, ul. Traugutta 19/21!

 

10