Wystawa ceramiki w Czajowni
Ceramika do zobaczenia i herbaty do zaparzenia w ramach tegorocznego Festiwalu Wysokich Temperatur.
Wrocławska Czajownia zaprasza na wystawę ceramiki herbacianej autorstwa Andrzeja Bero (reprezentanta Polski) oraz Petra Novaka i Miroslavy Randovej zaprzyjaźnionych gości z Czech).
Ponadto niezwykłe wydarzenia: wypał raku, prezentacja Andrzeja Bero "18 naczyń i ich rola w przygotowaniu herbaty – ceramiczne utensylia z perspektywy XXI-wiecznego garncarza i miłośnika herbaty" oraz wspomnienia z podróży Petra Novaka na Tajwan w kontekście herbaty i ceramiki herbacianej.
Poniżej program wystawy i atrakcji, które będą jej towarzyszyły:
17.05 sobota
14.00 otwarcie wystawy 17.00 koncert Marcina Jaskowskiego na hang drum 18.00 wykład – Andrzej Bero "18 naczyń i ich rola w przygotowaniu herbaty – ceramiczne utensylia z perspektywy XXI-wiecznego garncarza i miłośnika herbaty" 18.30 wykład – Petr Nowak "Tajwan w oczach Petra Novaka – relacja z podróży" 21.00 – wypał Raku
18.05 niedziela
12.00 wykład – Petr Nowak "Piece i czajniki na węgiel do gotowania wody na herbatę"
Zatem zapraszamy do Czajownii (ul. Białoskórnicza 7/8/9) – miejsca z najbardziej aromatyczną herbatą, sprowadzaną bezpośrednio z plantacji całego świata przez Towarzystwo Miłośników Herbaty (Spolek Milcu Caje s.r.o.) z Pragi.
Filozofia herbaty to nie tylko estetyka w potocznym znaczeniu tego słowa, ponieważ w połączeniu z etyką i religią wyraża naszą postawę wobec człowieka i przyrody. Jest nauką o zdrowiu, ponieważ wymaga czystości. Jest oszczędnością, ponieważ cieszy się raczej z rzeczy prostych aniżeli skomplikowanych i drogich. Jest geometrią moralną do tego stopnia, do jakiego określa nasze powiązania poszczególności z całością. Przedstawia prawdziwego ducha wschodniej demokracji, ponieważ czyni ze swych miłośników arystokratów smaku…
Podobnie, jak autor powyższego urywku, Kakuzo Okakura, wymienia najróżniejsze aspekty dotyczące filozofii picia herbaty, tak również w herbaciarni spotyka się kilka podobnych płaszczyzn. Dochodzi tu do spotkań zupełnie różnych wpływów artystycznych, kulturalnych, społecznych, religijnych i innych. W czarce herbaty odzwierciedlają się ślady tradycji kulturalnych narodów Chin, Japonii czy subkontynentu Indyjskiego. Na powierzchni herbaty odbija się kolorowy dywan obyczajów świata arabskiego, tradycji starej Europy i młodej Ameryki. Kto umie słuchać, może w dźwiękach bulgoczącej wody rozpoznać śpiew indyjskich guru zmieszany z dźwiękiem japońskiego fletu Shakuhatchi bądź śpiewem gardłowym tybetańskich lamów.
Do tych połączeń w herbaciarni dochodzi!
Poniżej jeszcze zdjęcie na zachętę…
|